Afterglow - hardrock music band

Vše začalo vlastně někdy v létě 1988, tehdy jsem se při jednom pouličním hraní poprvé potkal s Jindrou Musilem. Doba tehdy příliš hudbě nepřála, nebylo kde zkoušet a hrát bylo téměř zakázaný, takže hrát doma, poslouchat magneťák  a občas si venku se španělou „střelit nějakou tu dvanáctku“ nebo „stouny“ byla jediná šance, jak se se hudebně realizovat.

Pak přišla změna, ledy roztály a šance hrát se stala reálnou.

Jindra potkal při jedné z pravidelných návštěv „burzy“, kde, jak si mnozí pamatují, probíhala výměna, prodej nebo nákup vysněných desek milovaných kapel, bubeníka P. Schenzera, s kterým se podařilo v létě 1990 zformovat hard rockovou skupinu Freeway Jam (název byl převzatý z alba Jeff Beck – Live with Jan Hammer Group, které bylo tehdy pro nás velmi významnou hudební orientací.)

Spolu s námi do skupiny přišel nejprve Dušan Kovář na basu a o něco později Adam Románek na klávesy.

Dostali jsme tehdy poměrně stabilní angažmá v klubu „Blaženka“ na Staroměstském náměstí v Praze, kde jsme pravidelně hráli až do konce léta 1991, vlastně nějak do konce srpna. Vzpomínám si, jak jsme do rána seděli v klubu jak opaření, když nám ten den náš manažer Lev Pavluch přišel oznámit, že zemřel Vláďa Padrůněk.....

Kapela sice existovala dál, ale možnost stálého hraní se vytratila, což se bohužel podepsalo na tom, že kapela ztratila motivaci, a během následujícího roku se rozešla.

Poté se naše cesty hudebně trochu rozešly, i když rozhodně ne názorově, Jindra se celou dobu držel všech ideálů a hrál s různými skupinami bluesové standardy a doprovázel zpěváky jako sólový kytarista. Já jsem posléze začal spolupracovat s Lubošem Andrštem, kde se pro mě stalo rythm and blues téměř každodenním chlebem...

Luboš někdy v roce 2006 znovuobnovil legendární československou skupinu „Energit“, do které jsem byl přizván za tehdy již zesnulého Ivana Khunta, basu místo Vládi Padrůňka vzal Guma Kulhánek, bubnoval, stejně jako tehdy začátkem 70. let, Erno Šedivý a na kytaru samozřejmě Luboš Andršt .

Někdy v roce 2008 Luboš obměnil svůj Bluesband a já jsem u něho zakotvil jako varhaník a zpěvák současně.

Pak přišly další velké události, které předcházely vzniku Afterglow...

V roce 2012 odchází z Bluesbandu baskytarista Z. V. Tichota a místo něho přichází Pavel Novák.

Pavel mě hned zaujal jako muzikant i jako člověk, strašně rychle a poctivě se učí a ma toho za sebou už hodně, hraje dobře a hlavně je naprosto nekonfliktní a racionální člověk. Víc už si v kapele nemůžete přát!

Bylo to na jaře téhož roku, když jsme se spolu s Vláďou Mišíkem vydali s Energitem na turné, kde místo Ernouše na bubny nastoupil Jirka „Zelí“ Zelenka... Okamžitě se z nás stali velcí kamarádi, hned ten první večer a noc v baru jsme řádně oslavili začátek turné, fakt docela sranda...

Pak už všechno vzalo rychlý spád...

Někdy koncem roku 2013 jsem zavolal Jindrovi, napadlo mě, jestli něco nezkusit dohromady, přemýšleli jsme nejprve o tom, udělat třeba nějaký revival, cokoliv, že budem hrát nějaký starý Allman Brothers, Blind Faith... cokoliv, pak ale přišel ten rozhodující zlom. Hráli jsme spolu s Jindrou na mojí svatbě se Zuzkou (21.6.2014) a bylo to super! Vlastní myšlenka na Afterglow vznikla druhý den ráno po svatbě, kdy mně Jindra řekl, že má spoustu svých autorských věcí, který by se daly taky hrát, domluvili jsme se, že k němu zajdu a poslechneme to a uvidíme.

To jsem udělal a hned si řekl, že ty věci jsou super, že to přesně chci dělat, založíme kapelu!! A tak vlastně v duu začal vznikat první repertoár Afterglow...

S myšlenkou na Afterglow jsem se svěřil Pavlovi Novákovi a ten souhlasil a stejně tak Jirkovi Zelenkovi a ten taky.

Dlouhá story, že? Od prvního impulsu uteklo bezmála 27 let, stalo se milión věcí v našich životech, spousta neuvěřitelných náhod a setkání.

Nicméně vše dopadlo, jak mělo, a jsme tady... AFTERGLOW